Przewodnik

Baśka

Położenie: Państwo: Chorwacja
Region: Wyspa Krk
Miejscowość: Baśka
➨ Zobacz także oferty z: Chorwacja   -    Wyspa Krk   -    Baśka

Opis:

Baśka to mała miejscowość turystyczna położona w południowo-wschodniej części wyspy w zatoce Bašćanska Draga . Najbardziej zaskakuje połączenie gór Treskavac (330 m), Obzova (568 m) Veli Hlam (482 m) i morza. Właśnie tutaj około 1100 roku powstała kamienna tablica tzw. Bašćanska Ploča napisana głagolicą. Głagolica to najstarsze słowiańskie pismo, stworzone przez misjonarza apostoła św. Konstantego, zwanego Cyrylem, który wraz z bratem Metodym zapisał za jego pomocą język słowiański. Głagolica byłą pierwotnie alfabetem języka staro-cerkiewno-słowiańskiego, który miał być językiem liturgicznym Słowian, a potem stał się językiem literackim - językiem cerkiewnosłowiańskim. Baska znana jest z jednej z największych i najpiękniejszych plaż na Adriatyku, znajduje się w półkolu i ma 1800 metrów. Naturalny drobny piasek i lekko opadające dno zapewnia, że plaża jest przyjazna dla dzieci i osób nie umiejących pływać. W Baśce znajduje się plaża FKK (dla naturystów) w zatoczce Bunculunka i przylądku Kricin. W kierunku Starej Baśki przy przylądku Skuljica znajduje się atrakcyjna jaskinia o nazwie Skuljica. Z brzegu na plaży Baśka w oddali widać małą wysepkę Prvić z najwyższym szczytem Zakantun (354 m). Na brzegu wysepki oko cieszą stada kormoranów. Podobnie jak w innych małych miejscowościach, w starej części Baśka ulice są wąskie, domy blisko siebie, panuje atmosfera typowo śródziemnomorska. Poza pięknymi plażami, Baska posiada ciekawą i charakterystyczną architekturę, wiele zabytków kulturowych i historycznych oraz otaczające miejscowość Baśka szlaki turystyczne. Baśka posiada wysokiej jakości bazę noclegową: hotele, kwatery prywatne i kempingi z polem namiotowym. Początki turystyki sięgają XX wieku, kiedy to w 1904 założono stowarzyszenie o charakterze turystycznym, a dwa lata potem powstał pierwszy hotel. Pierwszymi gośćmi byli Czesi. W szczególności do promocji Baśki przyczynił się Emil Geistlich, który rozpowszechniał informacje o pięknie Baśki. Dziś na plaży w Baśka znajduje się pomnik Emila Geistlich, jak dar mieszkańców, forma wdzięczności za wkład w rozwój turystyki. Baśka oddzielona jest od Starej Baśki - dzikiej z pięknymi widokami górami Obzov (568 m) Veli Hlam (482 m), do której dotrzeć można wodną taksówką lub podczas rejsu wycieczkowego. Drogą lądową jest około 40 km wąskiej i krętej drogi, która wiedzie przez Punat. W Baśce znajduje się mały port turystyczny i latarnia morska. Jedną z największych atrakcji jest rejs statkiem ze szklanym dnem, dzięki czemu można poznać tutejsze dno morskie, bardzo bogate w organizmy, takie jak ośmiornice, wiele gatunków ryb i roślinność.
Warte zwiedzenia: Wczesno romański kościół św. Lucy w Jurandvor (2 km od Baška), święte miejsce chorwackiej narodowej historii i kultury. Najważniejszy zabytek języka chorwackiego i literatury, napisany w skrypcie chorwackiej głagolicy (około 1100). Kościół parafialny św. Trójcy z XVIII wieku z pobliskim muzeum etnograficznym.

Wycieczki fakultatywne:

Panorama Baśki - rejs statkiem ze szklanym dnem ( 2 godz.)

Wyjazd z portu Baska, zwiedzanie wybrzeża, panorama Baśki. Rejs na wyspę Zečevo, gdzie rozpocznie się podwodne zwiedzanie z salonu łodzi, morskiego akwarium z pokazem nurka. Powrót do zatoki Baśka. Cena około: (150kn).

Piknik rybny - rejs statkiem ze szklanym dnem (5,5 godz.)

Wyjazd z portu Baška. Lunch, menu obejmuje ryby, ziemniakami, surówki wino lub sok. Zatrzymamy się na wyspie Zečevo, gdzie rozpocznie się podwodne zwiedzanie z salonu łodzi, morskiego akwarium z pokazem nurka.Po podwodnym zwiedzaniu będziemy kontynuować naszą wycieczkę w kierunku miasta Senj. W porice Senj będą na nas czekać busy, które zawiozą nas do wieży Nehaj z muzeum. Zwiedzanie i oprowadzanie przez przewodnika lokalnego w języku: chorwackim, włoskim, niemieckim. Następnie wrócimy do łodzi. W drodze powrotnej do Baśka będzie możliwość kąpieli. Cena około: 320kn.

Riwiera Baśka - rejs statkiem ze szklanym dnem (2 godz.)

Wyjazd z portu. Na przywitanie drink i kanapeczka. Panoramiczne zwiedzanie wypsy Krk. Podwodne zwiedzanie i pokaz nurka. Powrót do Baśki. Cena około: 150 kn.

Baška nocą - rejs statkiem ze szklanym dnem (1,5 godz.)

Wyjazd z portu Baška do podwodnego zwiedzania z salonu, czyli akwarium morskie z reflektorami. Polaz nurka. Powrót do Baśki. Cena ok. 100kn

Uwaga:
Dzieci 5- 15 lat z dwoma dorosłymi 50 % zniżki. Dzieci do 5 lat z dwoma osobami dorosłymi bezpłatnie. W przypadku złych warunków atmosferycznych rejs może być odwołany.

 

Autor: Dariusz Cieśla
Źródło: Dariusz Cieśla
Data publikacji: 2012-04-05 12:50:00
Wyszukaj ofertę
 
Cena: - - - PLN
Trwa ładowanie...
Więcej opcji