Przewodnik

Narodowy Park Brijuni

Położenie: Państwo: Chorwacja
Region: Istria
Miejscowość:
➨ Zobacz także oferty z: Chorwacja   -    Istria   -   

Opis:
Narodowy Park Brijuni obelmuje obszar 34 km2 na południe od półwyspu Istria, w odległości 6 km od Puli. Archipelag Brijuni składa się z 14 wysp i posiada urozmaiconą linię brzegową.

Wyspy są oddzielone od stałego lądu (Istrii) tylko płytką cieśniną Fazana. Park jest wart odwiedzenia chociażby ze względu na bogactwo fauny i flory obejmującej ponad 680 gatunków roślin. Laguny otaczające wyspy są wspaniałymi akwenami do nurkowania. Zwiedzanie Parku odbywa się statkiem przewożącym turystów z wyspy na wyspę. Nie wszystkie wyspy Brijuni są udostępnione dla turystów. Statki zabierające podróżnych w rejs po archipelagu nie cumują np. do wyspy Vanga, ponieważ jest objęta szczególną ochroną.
Najchętniej odwiedzaną wyspą Archipelagu jest Veliki Brijuni - znajduje się tam rzymski zamek, starożytne świątynie Venus i Neptuna oraz wczesnochrześcijańskie kościoły. Największą atrakcją archipelagu jest nieogrodzony ogród zoologiczny ufundowany przez marszałka Tito, w którym możemy spotkać wiele gatunków zwierząt. Po wyspie możemy poruszać się tylko specjalną turystyczną kolejką, która wozi zwiedzających po najciekawszych i najbardziej urokliwych zakątkach wyspy.

Autor: Zbigniew Osiecki
Źródło: Zbigniew Osiecki
Data publikacji: 2007-07-26 10:40:00
Wyszukaj ofertę
 
Cena: - - - PLN
Trwa ładowanie...
Więcej opcji