Przewodnik

Narodowy Park Krka

Położenie: Państwo: Chorwacja
Region: Dalmacja Riwiera Szybenik
Miejscowość: Sibenik
➨ Zobacz także oferty z: Chorwacja   -    Dalmacja Riwiera Szybenik   -    Sibenik

Opis:
Park Narodowy Krka założony w 1985 roku ma powierzchnię 109 km2. Obejmuje dolny bieg rzeki Krka, od miejscowości Trosenj i Necven aż po jej ujście do morza w okolicy mostu Sibenik na magistrali adriatyckiej.

Atrakcją Parku jest szereg wodospadów utworzonych przez rzekę Krka na obszarze o wyjątkowych walorach krajoznawczych i przyrodniczych. Wodospady tworzy kamień wapienny wypłukiwany i osadzany przez wody rzeki.
Łączny spad  242 m tworzy siedem wodospadów: Bilusica Buk (22,4 m), Corica Buk - Brljan (15.5), Manojlovacki (szereg wodospadów o wysokości 59.6 m z główną kaskadą 32 m), Rosnajk (8,4 m), Miljacka (23,8 m), Roski (25,5 m) i Skradinski Buk (17 kaskad - razem 45,7).
Zwiedzanie można rozpocząć w miejscowości Skradin przesiadając się na statek wycieczkowy - motorówkę, która wypływa spod punktu Informacji Turystycznej o każdej równej godzinie między 9.00 a 19.00 (powrót co godzinę od 9.30 do 19.30). W obu przypadkach płaci się jedynie za wstęp. Można popłynąć stateczkiem na trasie Skradinski buk-Visovac lub w górę rzeki, docierając po 15 min do wodospadu Roski.
Drugim wariantem jest zwiedzanie parku autokarem. Wejście znajduje się w Lozovac, skąd co 20 min wyrusza specjalny panoramiczny autobus do wodospadu Skradinski buk.
W obu przypadkach płaci się jedynie za wstęp.
Po terenie Parku można się poruszać tylko po wyznaczonych trasach, ścieżkami prowadzącymi drewnianymi kładkami pomiędzy strumieniami rzeki. Cała trasa wędrówki prowadzącej dzikimi ścieżkami jest bardzo dobrze zabezpieczona.
Rzeka rozlewa się po stromym zboczu wieloma wodospadami. Na trasie wędrówki znajduje się wiele dogodnie położonych miejsc widokowych stwarzających okazje do zrobienia bardzo ciekawych zdjęć.
Na terenie Parku znajduje się zabytkowy młyn oraz małe muzeum. Okazji do zrobienia zdjęć jest bardzo wiele.
Na końcu wędrówki docieramy do największego i najpiękniejszego wodospadu. U jego podnóża można zażyć kąpieli w wyznaczonych miejscach.
Przy wejściu na teren parku otrzymuje się ulotki w języku polskim.
Po opadach deszczu podnoszących poziom wody można podziwiać wspaniałe wodospady w pełnej krasie.
Cena biletu (zależna od pory roku) około: dorośli - 80 Kn, dzieci (7-14 lat) - 65 Kn

Autor: Zbigniew Osiecki
Źródło: Opracowanie: Zbigniew Osiecki
Data publikacji: 2007-07-05 16:40:00
Wyszukaj ofertę
 
Cena: - - - PLN
Trwa ładowanie...
Więcej opcji