Przewodnik

Park Paklenica

Położenie: Państwo: Chorwacja
Region: Dalmacja Riwiera Szybenik
Miejscowość: Sibenik
➨ Zobacz także oferty z: Chorwacja   -    Dalmacja Riwiera Szybenik   -    Sibenik

Opis:
Park Narodowy Paklenica znajduje się we wschodniej części pasma górskiego Velebit (część gór Dynarskich) rozciągającego się wzdłuż wybrzeża chorwackiego na przestrzeni 145 km. Obszar Velebitu ogranicza przełęcz Vratnik 698 m (zachód), Adriatyk (południe), od północy obniżenie śródgórskie Licko Polje, a od wschodu obniża się w okolicach Knina i rzeki Zrmanja i niemalże łączy się z nadgranicznym pasmem Pljesevica.

Park Narodowy Paklenica został utworzony w roku 1949, chociaż projekt istniał już wiele lat wcześniej. Park objął ochroną trzy zasadnicze elementy: wąwóz Dużej i Małej Paklenicy (stąd nazwa parku) oraz las, który jest główną przyczyną ochrony tego rejonu. Park nie objął swoimi terenami głównej grani (odległej od parku o niecały 1 km) z takimi szczytami, jak: Vaganski Vrh (1757 m n.p.m.) czy Sveto Brdo (1751 m), a jedynie szczyt Crljeni Kuk (1661 m). Ostatnio jednak uległo to zmianie i obszar parku powiększono.

Wielka i Mała Paklenica to dwa duże wąwozy, które wychodzą niemal z Adriatyku, przecinają pierwsze pasmo gór (jest ich kilka) i w tym miejscu osiągają największą głębokość, która wynosi dla większego wąwozu ok. 400 m, a dla mniejszego ok. 350 m. Długość obydwu wąwozów jest podobna i wynosi około 4,5 - 6 km. Wąwozy są chronione nie tylko ze względu na swoje unikatowe położenie i wygląd, ale także ze względu na zamieszkujące je rzadkie gatunki ptaków do których należą m.in.: sępy, których rozpiętość skrzydeł osiąga nawet 2,5 - 3 metrów!, a także orły i kilka innych rzadkich gatunków. Obydwa wąwozy są wspaniałą drogą dla penetracji pozostałej części parku narodowego. Wielka Paklenica po kilku kilometrach kończy się rozdzielając na kilka dosyć okazałych dolin. W miejscu rozdzielania się wąwozu stoi jedyne w parku schronisko Dom Paklenica.

Około w połowy długości Wielkiej Paklenicy zaczynają się wspaniałe lasy bukowe, które są niezwykłym kontrastem dla bardzo ubogiej roślinności wybrzeża i niższej części gór Velebit. Pojedyncze drzewa i większe lub mniejsze skupiska występują od wysokości ok 400 m (w wąwozach), jednak właściwe piętro zaczyna się dopiero na wysokości ok. 900 - 1200 m. Największą część lasu stanowią buki (ok. 72%) i sosny (ok. 18%) ale występuje też parę odmian dębu. Powyżej linii lasu zaczynają się górskie łąki (pow. 1600 m), które odpowiadają naszemu piętru hal.

Wszystkie te unikaty przyrodnicze zachęcają do odwiedzenia Parku Narodowego Paklenica.

Autor: Zbigniew Osiecki
Źródło: Opracował - Zbigniew Osiecki
Data publikacji: 2007-07-18 17:20:00
Wyszukaj ofertę
 
Cena: - - - PLN
Trwa ładowanie...
Więcej opcji