Przewodnik

Punat

Położenie: Państwo: Chorwacja
Region: Wyspa Krk
Miejscowość: Punat
➨ Zobacz także oferty z: Chorwacja   -    Wyspa Krk   -    Punat

Opis:

Dolina Punat, położona na wschodnim wybrzeżu wyspy Krk. Punat ma ponad 3 km długości i 2 km szerokości. Mieszkańcy do momentu rozwoju turystyki zajmowali się rybołówstwem i budową statków. 1 906 roku powstał tu pierwszy statek parowy. Obecnie Punat jest jednym z największych centrów morskich w Chorwacji. Należy wspomnieć też o polach uprawnych oliwki. Życie Punat jest ściśle powiązane z wysepką Košljun, na której mieszkają bracia franciszkanie. Aby odwiedzić wysepkę należy przepłynąć tzw. "barkajoli", który kursuje co 10 minut. Wyspa Košljun zamieszkana jest przez zakonników, najwyższy punkt ma 6 m n.p.m. Na stosunkowo małej powierzchni wysepki zebrano ponad 540 gatunków roślin i grzybów.
Warte zwiedzenia:
Mała wysepka Košljun (6,5 ha) znajduje się w małej zatoczce Punat. Na wysypie znajduje się rezerwat przyrody lasu i zabytek kultury. Warty zwiedzenia: klasztor franciszkanów wraz z kościołem Matki Boskiej Wniebowziętej z 1480r. z cenną biblioteką, muzeum etnograficznym i stałą ekspozycją sztuki sakralnej.
Kościół parafialny św. Trójcy z 1767 roku w Punat z ołtarzem głównym uważanym za jeden z najpiękniejszych ołtarzy barokowych.

Autor: Dariusz Cieśla
Źródło: Dariusz Cieśla
Data publikacji: 2012-04-05 09:20:00
Wyszukaj ofertę
 
Cena: - - - PLN
Trwa ładowanie...
Więcej opcji