Przewodnik

Samochodem przez Chorwację

Położenie: Państwo: Chorwacja
Region:
Miejscowość:
➨ Zobacz także oferty z: Chorwacja   -       -   

Opis:

Dokumenty:
Do wjazdu do Chorwacji potrzebne jest prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu i dowód ubezpieczenia samochodu.

Ograniczenia prędkości:

50 km/ h w terenie zabudowanym
90 km/ h poza terenem zabudowanym
110 km/ h drogi ekspresowe
130 km/ h na autostradach
80 km/ h dla samochodów z przyczepami kempingowymi
80 km/ h dla autobusów i autobusów z małymi przyczepami


Deszcz:
W warunkach deszczowych konieczne jest zmniejszenie prędkości i przystosowanie jazdy do warunków ruchu na trasie. Zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy należy jeździć z włączonymi światłami mijania. Podczas prowadzenia samochodu nie wolno korzystać z telefonów komórkowych.

Jazda z zapiętymi pasami bezpieczeństwa jest obowiązkowa

Stacje benzynowe:
Czynne codziennie od godz.7.00 do godz.19.00 lub 20.00; latem do godz. 22.00
Dyżurujące stacje benzynowe we wszystkich większych miastach oraz przy glównych drogach miedzynarodowych czynne są całą dobę.
Wszystkie stacje benzynowe sprzedają: Eurosuper 95. Super 95, Super 98, Super plus 98, Euro Diesel, Diesel, a w większych miastach także gaz. Informacje o cenach benzyny i punktach sprzedaży gazu: www.ina.hr; www.omvistrabenz.hr; www.tifon.hr; www.hak.hr

Opłaty drogowe:
Na autostradach: Zagrzeb-Bosiljevo-Zadar-Szybenik-Dugopolje (Split). Zaprešic-Krapina. Zagrzeb-Bregana, Zagrzeb-Slavonski Brod-Županja. Zagrzeb-Varaždin-Goričan i Rijeka-Rupa. Za drogi ekspresowe: Bosiljevo-Rijeka. lstryjski Y-płatny przejazd przez "tunel Učka" i płatny przejazd przez odcinek "Mirna" i na moście na wyspę Krk. Informacje: www.hak.hr, www.hac.hr, www.bina-istra.hr

Podstawowe obowiązki w razie wypadku samochodowego:
O wypadku drogowym najpierw należy zawiadomić policję (tel. 92) nie jest to konieczne w razie wypadku o niewielkiej szkodzie materialnej.
Zabezpieczyć miejsce wypadku (postawić trójkąt!) i podjąć wszelkie działania, które uniemożliwiłyby dalsze zagrożenie bezpieczeństwa.
Zaczekać na policję.
W przypadku uszkodzenia pojazdu należy obowiązkowo zażądać od policjantów zaświadczenia o uszkodzeniu pojazdu, bez którego nie można przekroczyć granicy. Jeśli konieczne jest usunięcie uszkodzenia lub transport pojazdu do punktu serwisowego, należy wezwać Pomoc Drogową, tel:987 (przy połączeniach zagranicznych: +385 1 987).

Jak uniknąć korków na drogach
Aby uniknąć zbędnego przeciągania się podróży oraz długiego czekania w korkach radzimy:
planować podróż korzystając z rozkładu, w którym zostały zaznaczone dni i kierunki największego oczekiwanego natężenia ruchu drogowego.
Przed podróżą dobrze jest zasięgnąć informacji o sytuacji w ruchu drogowym i promowym, kontaktując się z HAK-iem (Centrum Informacji HAK-u: +385 1 4640 800) lub śledząc informacje II PR Chorwackiego Radia (RDS-HRT2)

 

Autor: Dariusz Cieśla
Źródło: Dariusz Cieśla
Data publikacji: 2012-03-27 23:00:00
Wyszukaj ofertę
 
Cena: - - - PLN
Trwa ładowanie...
Więcej opcji