Przewodnik

Wyspa Krk

Położenie: Państwo: Chorwacja
Region: Wyspa Krk
Miejscowość: Krk
➨ Zobacz także oferty z: Chorwacja   -    Wyspa Krk   -    Krk

Opis:

Krk - największa wyspa Chorwacji (410 km2), położona na południowy wschód od Rijeki. Krk jest połączony ze stałym lądem z miejscowości Kraljevica Krckim Mostem (1430 m długości, wsparty na wyspie Sv. Marko). W nocy most jest podświetlony i widoczny z odległości wielu kilometrów. Krk traci przez niego nieco z wyspiarskiego charakteru, ale jest przez to łatwiej dostępny dla turystów. Jednocześni most jest największym w Europie. Północna część wyspy jest mniej atrakcyjna widokowo, ponadto znajdują się tam rafineria i lotnisko. Jak na ironię, w tej okolicy znajduje się jeden z większych ośrodków turystycznych wyspy, Njivice, bardzo popularny wśród polskich biur podróży. Część południowa jest "łysa", swoim charakterem przypominając północną część sąsiedniej wyspy Rab. W tej części znajduje się miejscowość Baska oraz Stara Baska, obydwie nieco przytłoczone przez góry.
Przez starożytnych Rzymian wyspa zwana była "złotą wyspą". Obecnie wyspa oferuje zaplecze turystyczne, a tutejsi ludzie żyją z rybołóstwa, rolnictwa i hodowli owiec.
Wyspa Krk posiada wiele połączeń komunikacyjnych. Najważniejszym jest most. Następnym połączeniem stał się transport promowy z Meragu na wyspie Cres do Valbiska na lądzie i z Baski na południu wyspy wyjeżdża w letnich miesiącach prom do Loparu na wyspie Rab. Transport po wyspie jest łatwy, ponieważ po całej wyspie jeżdżą autobusy. Wyspa jest dobrze skomunikowana z Rijeką.

Autor: Dariusz Cieśla
Źródło: Dariusz Cieśla
Data publikacji: 2012-04-03 20:40:00
Wyszukaj ofertę
 
Cena: - - - PLN
Trwa ładowanie...
Więcej opcji